Formandens beretning for året 2016

Året 2016 bød på en masse klatring i forskellige afskygninger for alle Århus Klatreklubs 652 medlemmer.

Det blev året hvor vi bød hele 277 nye medlemmer velkommen i klubben og fik udvidet vores vægplads med en ny boulder- og højvæg. 2016 blev ligeledes året hvor alle udvalgene bidrog med en række aktiviteter for klatrere på alle niveauer. Instruktørerne gav i løbet af året samlet set 240 sikringskurser. Trænerne har afholdt over 20 ugentlige KALK-træninger, 4 Kickstart-Din-Klatring (KDK) forløb, og et 9-ugers forløb for de øvede klatrere (fortsætterholdet). Derudover blev der afholdt en problembyg-workshop af Bloctool samt et åbent hus, der havde til formål at give potentielle medlemmer muligheden for at opleve den klubånd, der hersker i ÅK. Der blev afholdt DM i førstemandsklatring, som gav os anledning til at se toppen af den danske klatresport. Junior-eliteholdet (også kendt som Jyllandsholdet) har, ud over igen at bringe kilovis af medaljer hjem, også været værter for to træningssamlinger. Alpingruppen har arrangeret en netværksaften for udendørsklatrere og alle interesserede. Sidst men ikke mindst har festudvalget sørget for en brætspils-fredagsbar og den årlige julefrokost. Et kæmpe skulderklap herfra til alle klubbens 134 friville, der ikke kun gør Århus Klatreklub mulig, men gør den til det bedste fælleskab at være en del i.

 

Organisatorisk har dette år været præget af en del udskiftning i klubbens øverste ledelse. Syv udvalg fik nye formænd og der blev stiftet et boulderudvalg, der har til opgave at varetage klubbens bouldervægge, især opsætning og markering af problemer. Bestyrelsen fik to nye medlemmer og måtte sige farvel til den økonomiansvarlige. Vores nuværende klubvært har valgt at stoppe efter to års tro tjeneste, og der bliver lige nu arbejdet på højtryk fra bestyrelsens side for at finde en afløser. Med de nye ledelseskræfter håber vi på fortsat at kunne udvikle os for at blive den bedste klatreklub, vi kan.

 

De varmeste klatrehilsner

Adam Dziewiecki, Formand i Århus Klatreklub