Klubvært update #9

Skærmbillede 2019-08-27 kl. 08.36.06.png
Sommerens vilde sends
Sommeren er nu ved at være ovre, og der er allerede fyldt med liv klubben igen. Fedt!
Hvor nogle har brugt tiden på afslapning har flere af medlemmerne i Aarhus Klatreklub givet den gas på klipperne, og nogle endda sat personlige rekorder på World Class niveau.
Alle har de deres gang i Aarhus Klatreklub, så stik dem lige en høj femmer næste gang du ser dem.

Stort tillykke med alle de flotte præstationer!
HVORDAN KOMMER JEG PÅ KLATRETUR?
LÆS MERE OM DE VILDE SENDS

Holdtræning

Hvor træningen for seniorer forventes at begynde i oktober, er juniorerne allerede i gang igen. De to basishold er som noget nyt blevet aldersopdelt, for at målrette træningen endnu bedre. Dette betyder at basishold 1 træner mandage 16-18 og er for 10 til 13 årige, mens basishold 2 er for 14-17 årige og træner onsdage 18-20. Bestyrelsen har i den forbindelse vedtaget, at det er trænernes vurdering om børn yngre end 10 år er modne nok til at starte på basishold 1

LÆS MERE OM HOLDTRÆNING OG TRÆNINGSTIDER

Relokation, Verdensplads og midtbyboulderen

Udvalget der varetager relokationen har sommeren igennem arbejdet videre med de nye faciliteter. Trods varslede besparelser for projektet har udvalget både sikret klubben det oprindeligt vedtagne kvadratmeterantal, og store bevillinger til opførelsen af de nye klatrevægge.
Hvor DIF og DGI´s foreningspulje har bevilliget 300.000 kroner, har A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal bevilliget hele 3.000.000 kroner. På baggrund af ovenstående er klubben således i hus finansieringsmæssigt, hvad både klatrevægge og madrasser angår.

Den fremtidige klub får til huse i Bevægelseshuset, der bliver en del af det kommende Sport og Kulturcampus i Gellerup. I midten af campus vil der blive etableret en Verdensplads, og for at blive klogere på, hvad denne med fordel kan rumme og anspore til, afprøves en ”mock-up” udgave i oktober måned i år. I løbet af denne periode vil der blandt andet være filmfremvisning, gadekøkken og koncert med Bogfinkevej med flere.
Programmet er endnu ikke færdigt, og I har derfor stadig mulighed for at byde ind med en aktivitet. Da pladsen helst skal blive så fleksibel så mulig, er det formentlig ikke muligt at indtænke en klatreskulptur desværre.   

Midtbyboulderen er desværre i så dårlig stand, at den skal renoveres for omkring 200.000 kr., hvis den igen skal kunne benyttes. Klubben er pt. i forhandlinger med både kommunen og Aarhus Boulders vedr. renovering og drift.  
Skulle nogen være interesserede i at hjælpe med at søge fonde hertil, må det meget gerne henvende sig.

JEG VIL GERNE HJÆLPE MED EN AKTIVITET PÅ VERDENSPLADSEN
JEG VIL GERNE HJÆLPE MED MIDTBY BOULDEREN
LÆS MERE OM RELOKATIONEN
Rabataftaler
Vi har netop fået en ny rabataftale i hus med Gorillapark,
Mod fremvisning af gyldigt medlemskort giver de 10% til alle årsmedlemmer.
LÆS MERE OM KLUBBENS RABATAFTALER
Kommende aktiviteter
Ud over det almindelige liv i klubben, er der planlagt følgende aktiviteter i løbet af efteråret, og som I kan se kommer der til at være tryk på.
 
Foredrag: Sixty years' climbing
I anledning af sin 80 års fødselsdag holder Dieter Britz foredrag i bassinet om, hvor han har klatret, hvordan man tidligere sikrede og hvordan man bliver ved med at klatre.
Foredraget vil være på engelsk og der vil være kaffe og kage.
TILMELD DIG FOREDRAGET 22/10-19 (19-20)

Leadcup
Forbundets leadcupserie er en hyggelig leadkonkurrence for hele familien, med omkring 15 ruter fra 5a til 8a.
YDERLIGERE INFO OG TILMELDING TIL LEADCUP 2/11-19 (11-20)
JEG VIL GERNE HJÆLPE TIL MED LEADCUPPEN

Juniorcamp
Dagen efter leadcup afholdes der juniorcamp på de samme ruter.
YDERLIGERE INFO OG TILMELDING TIL JUNIORCAMP 3/11-19 (?-?)

Julefrokost
Sæt allerede nu kryds i kalenderen så I er sikre på at kunne deltage i årets julefrokost.


Pool Parties
Pool Party er en hyggelig totalboulder konkurrence med markerede problemer i alle sværhedsgrader.
Samtidig er Pool Party stedet, hvor nye rutebyggere uddannes og undervises.
INFO OM POOL PARTY DATOER & TILMELDING TIL RUTEBYG
KALENDER OVER ALLE AKTIVITETER